Преди една година беше публикувана Европейската стратегия за изкуствения интелект и според плана към нея се очаква държавите от ЕС да имат своя национална стратегия за изкуствения интелект до юни 2019 г.
Това каза еврокомисарят за цифровата икономика и цифровото общество Мария Габриел на форум за висшето образование и изкуствения интелект. По думите й първият стълб в тази стратегия е свързан със засилването на технологичния и индустриалния капацитет на Европа, като 25 процента от роботите в света сега се произвеждат в Европа. ЕК увеличи със 70 процента инвестицията в изкуствения интелект за периода 2018-2020 г., достигайки 1,5 милиарда евро за европейските научни изследователи в областта на изкуствения интелект. Намерението ни е в следващия период - 2021-2027 г., да има по 1 милиард евро годишно, като публично-частното партньорство да носи 20 милиарда евро инвестиция в изкуствения интелект - всяка година, за следващия период на ЕК, обясни българският еврокомисар.
Новата програма "Цифрова Европа" е моя идея и е с бюджет от 9 милиарда евро, които ще се използват за пет области, за които няма държава от ЕС, която може да се справи сама, информира Мария Габриел. Тя уточни, че една от областите е за изкуствения интелект и за него от тези 9 милиарда евро ще се отделят 2,5 милиарда евро за научните изследвания по тази тема. Предвидени са и 700 милиона евро за високи цифрови умения, защото няма обща образователна политика на ниво ЕС. Ще има и повече средства за киберсигурност, за суперкомпютри и за дигитални иновационни хъбове. Мария Габриел отбеляза, че и сега изкуственият интелект е част от ежедневието ни - например търсачките в интернет само след две влизания вече селекционират какви са интересите и търсенията ни. Изкуственият интелект може да бъде много полезен, за да се намали употребата на пестициди, необходим е в медицината, а рано сутрин, чрез изкуствения интелект, хората може да научават къде има задръствания по улиците и къде има свободни паркоместа, отбеляза еврокомисарят.
Развитието на технологиите за изкуствен интелект ще промени напълно икономиките на европейските страни в идните години, каза Мария Габриел. Тя добави, че част от сегашните процеси в дадени професии няма да съществуват, защото няма да се нуждаят от хората, които да ги извършват. Изкуственият интелект ще позволи тези процеси да бъдат автоматизирани, но почти всички останали работни места ще претърпят промяна. Има две крайни мнения, едното е, че изкуственият интелект ще доведе до 60 процента загуба на сегашните работни места, а другите анализи казват - 9 процента. За мен балансираната позиция е, че изкуственият интелект ще промени голяма част от сегашните работни места и е много важно да се гарантира, че съвременната образователна система върви в крак с цифровата трансформация на икономиката и обществото, заяви Мария Габриел. По думите й много е важно да се заяви също, че никога новите технологии и изкуственият интелект няма да заменят учителя, но те могат да помогнат на учениците, като ги привлекат и им дадат мотивация да се развият в образованието.