Бойци на групировката "Ислямска държава" са убили 40 бивши членове на иракските сили за сигурност близо до град Мосул и са хвърлили телата им в река Тигър, заяви говорителката на върховния комисариат на ООН за правата на човека Равина Шамдасани. Бившите иракски войници, убити в събота, са били сред цивилни, отвлечени преди това край Мосул, каза Шамдасани, според която може да има още много убити. Тя каза, че информацията се основава на съобщения от надеждни източници на място.
По думите й "Ислямска държава"/ИД/ също така се е опитала да превози около 25 000 мирни жители от град Хамам ал Алил, разположен южно от Мосул, с десетки камиони и микробуси през нощта срещу понеделник, вероятно за да ги използва като човешки щитове при отбраната на свои позиции. Повечето камиони, тръгнали към Тал Афар, са се върнали под натиска на военновъздушни патрули, но някои автобуси са стигнали до Абу Саиф, на 15 километра северно от Хамам ал Алил.
Сериозно сме загрижени за тези и още десетки хиляди цивилни, за които има информация, че са насилствено преместени от "Ислямска държава" през последните две седмици, каза Шамдасани. По думите й бойците на групировката довеждат хора все по-близо до Мосул и ги разполагат край свои обекти, които могат да представляват военни мишени. Това изглежда подкрепя твърдението, че джихадистите планират да използват тези хора като човешки щитове и да гарантират, че районът е гъсто населен с цивилни, за да възпрепятстват военна операция срещу тях. Те също така убиват някои отвличани от тях хора, особено бивши членове на иракските сили за сигурност, заяви говорителката.
По думите й, макар да има "изкушение за отмъщение" срещу пленени бойци на "Ислямска държава", ООН не е документирала подобни злоупотреби от страна на иракските сили и приветства обещанието на правителството да постави защитата на мирните жители в сърцевината на своята стратегия. Шамдасани каза, че няма информация за коалиционни въздушни удари, при които да са загинали цивилни, включително хора, използвани като човешки щитове. Тя заяви също, че всички воюващи страни в сирийския град Алепо може би извършват военни престъпления, като безразборно атакуват населени с мирни жители райони.
Всички страни в Алепо извършват военни действия, които вземат голям брой цивилни жертви и създават обстановка на страх за тези, които продължават да живеят в града, заяви говорителката. По думите й ООН е документирала през уикенда смъртта на над 30 цивилни, включително 10 деца, както и десетки случаи на пострадали хора при нападения с миномети, ракети и различни самоделни взривни устройства в западната част на Алепо. Използването според съобщенията на наземни ракетни системи, а също на коли бомби в район, населен с над 1 милион мирни жители, е напълно неприемливо и може да представлява военно престъпление.
Големият брой цивилни жертви предполага, че бунтовниците пренебрегват "основополагащата забрана" за безразборни нападения и принципите за предпазливост и съразмерност, заяви тя. По думите й правителствените сили и техните съюзници също продължават да обстрелват контролираната от опозицията източна част на Алепо, а ООН е документирала в събота и неделя най-малко 12 цивилни жертви, включително две деца. Ударите срещу болници, училища, пазари, водни съоръжения и пекарни сега са всекидневие и ако се докаже, че са умишлени, те може да представляват военни престъпления.