Възможност за съвместна охрана на въздушното ни пространство със съюзнически държави предвиждат проектопромени в Закона за отбраната и въоръжените сили /ЗОВС/, публикувани от Министерството на отбраната на сайта на ведомството за обществено обсъждане. В чл. 130 от ЗОВС, който регламентира, че охраната на въздушното пространство на България се осъществява от Българската армия, се предлага изменение, според което "охраната на въздушното пространство на Република България се осъществява от Българската армия самостоятелно или съвместно с въоръжени сили на съюзнически държави".

 

 

В мотивите за предложените промени се посочва, че на Срещата на върха на НАТО в Уелс държавните и правителствените ръководители на страните-членки на Алианса отправят препоръка, препотвърдена от министрите на отбраната от срещата им в Брюксел през февруари 2015 г., за необходимостта от осъществяване на съвместна мисия за усилване на способностите по охрана на въздушното пространство на страните от източния фланг на НАТО, в това число и на България. "С проекта на закон се създава нарочна законова уредба, по силата на която част от дейността на въоръжените сили, по-специално осъществяването на задачи по Air Policing от страна на военновъздушните сили, ще може да се извършва съвместно със сили и средства и на съюзниците от Организацията на Северноатлантическия договор", се посочва в мотивите.

 

От МО посочиха в прессъобщение, че промените са направени така, че да изключат възможността охраната да бъде поета само от сили и средства на чужди държави и с тях се гарантира, че няма да бъде отдаван български въздушен суверенитет на други държави. "Решението ще подпомогне бойната авиация на България, както като подобрени способности, подготовка на летателния състав, така и като техника. Така няма да се допусне отслабване на способността ни да гарантираме въздушния суверенитет на България и НАТО", посочиха от военното ведомство.

 

Още на 4 септември министърът на отбраната Николай Ненчев съобщи пред журналисти в парламента, че е поискал подкрепа от коалиционните партньори за промяна в ЗОВС, която да разреши извършването на съвместна охрана на въздушното пространство. Ненчев каза тогава, че е поискал подкрепа да бъде променен чл. 130. По думите му съвместната охрана на въздушното пространство се насърчава от партньорите ни в НАТО, ще ни улесни и ще ни спести средства. Би могло да се случи скоро, бихме могли да си сътрудничим с Полша, Румъния, Гърция и с Италия, посочи Ненчев. "Водил съм разговори по принцип дали например Румъния, Полша или друга страна би имала възможност и проявява желание да извършваме това действие заедно", каза още министърът на отбраната.