Автомобилната компания Волво кар груп , собственост на китайската Джийли обяви, че всичките й нови модели след 2019 година ще бъдат изцяло електрически или хибридни.

Това би сложило край на близо един век производство на автомобили от марката, задвиждвани единствено с двигатели с вътрешно горене. Компанията с централа в Гьотеборг ще продължи да произвежда от старите си модели, пуснати преди тази дата, но ще вкара в линията си различни версии - от изцяло електрически до зареждаеми хибриди.

С плановете си Волво става първият водещ производител на традиционни автомобили, поставил срок за пълен отказ от моделите, работещи само с вътрешно горене, макар за електрификация да се говори отдавна в сектора и Тесла мотърс на Илон Мъск да е производител на електромобили от самото начало. Съобщението бележи края на автомобила, задвижван единствено с двигател с вътрешно горене, посочва главният изпълнителен директор Хакан Самуелсон в изявление. По думите му стъпката е направена отчасти в отговор на засилващото се потребителско търсене на електрически двигатели.

Предвижда се от 2019 до края на 2021 година да бъдат пуснати пет нови модела - три Волво и два Поулстар (Polestar) - всичките изцяло електрически. Тези пет автомобила ще бъдат допълнени от гама от бензинови и дизелови хибриди и меки 48-волтови хибридни версии на всички модели, уточнява Волво. Това означава, че в бъдеще няма да има коли Волво без електрически двигател.

Волво инвестира усилено в нови модели и заводи, откакто Чжъцзян Джийли холдинг груп  го купи от Форд  през 2010 година, създавайки ниша на пазара на първокласни автомобили, доминиран от по-големи конкуренти като Мерцедес-Бенц на Даймлер и Бе Ем Ве.