Космическият апарат "Доун" на НАСА остана без гориво и приключи работа два дни след като космическият телескоп "Кеплер" спря търсенето на земеподобни планети.

 

"Доун" и "Кеплер" приключиха мисиите си  по една и съща причина - свършване на горивото. Апаратът "Доун" изследва космоса в продължение на 11 години, а телескопът "Кеплер" -  девет. И двата  космически апарата имат йонни двигатели и са превишили първоначално предвидения срок на експлоатация. От известно време горивото на "Доун" намаляваше и краят на неговата работа бе очакван. Миналия четвъртък контролният център окончателно изгуби връзка с него.  Според НАСА, "Доун" ще остане да кръжи в пространството между Марс и Юпитер още десетки години. Той е първият космически апарат, летял в астероидния пояс между орбитите на Марс и Юпитер. "Доун" първо обиколи астероида Веста, а след това е летя около Церера -  най-голямата в астероидния пояс планета-джудже. Направените от "Доун" снимки дадоха важна информация за еволюцията на Слънчевата система.

Марк Рейман - ръководител на мисията "Доун", съобщи, че краят й не го натъжава. По-скоро съм изумен колко вълнуващо успешно и продуктивно беше приключването й. Това е подходящ завършек на една невероятна космическа експедиция, добави Рейман.